SIT8208AC-G3-18S-74.250000X
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 74.2500MHZ LVCMOS LV
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT8208AC-G3-18S-74.250000X PDF
Type Description
Series:SiT8208
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:74.25 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):31mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-2E9-28NZ133.650000T
SiT3372AC-2E9-28NZ133.650000T
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ LVDS
FO7HSCBE26.25-BULK
FO7HSCBE26.25-BULK
OSC XO 26.25MHZ 3.3V HCMOS
SiT5356AECFP-28N0-16.369000F
SiT5356AECFP-28N0-16.369000F
XTAL OSC TCXO 16.3690MHZ
SiT3373AC-4B3-28NC245.760000T
SiT3373AC-4B3-28NC245.760000T
XTAL OSC VCXO 245.7600MHZ HCSL
SIT8208AC-G3-18S-74.250000X
SIT8208AC-G3-18S-74.250000X