S225025T-16.000-R
Manufacturer
Aker Technology USA
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
S225025T-16.000-R PDF
Type Description
Series:S2
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS
Voltage - Supply:2.5V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):8mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)