AMPMAEC-48.0000
Description
MEMS OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
DataSheet
AMPMAEC-48.0000 PDF
Type Description
Series:AMPM
Package:Bulk
Type:XO (Standard)
Frequency:48 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):1.3mA (Typ)
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SIT3372AC-1E3-33NX184.320000T
SIT3372AC-1E3-33NX184.320000T
XTAL OSC VCXO 184.3200MHZ LVPECL
SiT3372AC-2E3-28NC76.800000Y
SiT3372AC-2E3-28NC76.800000Y
XTAL OSC VCXO 76.8000MHZ LVDS
SiT3372AC-1B2-28NH15.360000T
SiT3372AC-1B2-28NH15.360000T
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVPECL
RS73G2BTTD5600C
RS73G2BTTD5600C
RES 560 OHM 0.25% 1/3W 1206
SMCJ495A
SMCJ495A
TVS DIODE 495V 760V SMC
AMPMAEC-48.0000
AMPMAEC-48.0000
RN732ATTD1351B50
RN732ATTD1351B50
RES 1.35K OHM 0.1% 1/10W 0805