AMPMEFD-11.0590
Description
MEMS OSC XO 11.0590MHZ CMOS SMD
DataSheet
AMPMEFD-11.0590 PDF
Type Description
Series:AMPM
Package:Bulk
Type:XO (Standard)
Frequency:11.059 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):1.3mA (Typ)
Package / Case:4-VDFN
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-2E9-25NU15.360000T
SiT3372AC-2E9-25NU15.360000T
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVDS
SIT8208AC-82-25S-31.250000T
SIT8208AC-82-25S-31.250000T
MEMS OSC XO 31.2500MHZ LVCMOS LV
SiT3372AI-4E2-25NC156.250000T
SiT3372AI-4E2-25NC156.250000T
XTAL OSC VCXO 156.2500MHZ HCSL
LG M67K-G1J2-24-Z
LG M67K-G1J2-24-Z
LED GREEN CLEAR SMD
7BB-27-4
7BB-27-4
BUZZER ELEMENT STD 4.6KHZ 27MM
AMPMEFD-11.0590
AMPMEFD-11.0590