SIT8208AC-23-33S-28.636300Y
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 28.6363MHZ LVCMOS LV
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT8208AC-23-33S-28.636300Y PDF
Type Description
Series:SiT8208
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:28.6363 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):33mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SIT1602BC-23-30N-19.200000D
SIT1602BC-23-30N-19.200000D
MEMS OSC XO 19.2000MHZ H/LV-CMOS
SiT3372AC-1E2-30NE14.400000T
SiT3372AC-1E2-30NE14.400000T
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVPECL
SIT1602BI-82-18E-74.250000T
SIT1602BI-82-18E-74.250000T
MEMS OSC XO 74.2500MHZ H/LV-CMOS
SiT3372AI-1E9-28NG10.240000Y
SiT3372AI-1E9-28NG10.240000Y
XTAL OSC VCXO 10.2400MHZ LVPECL
SIT8208AC-23-33S-28.636300Y
SIT8208AC-23-33S-28.636300Y
VI-JWP-IY-F1
VI-JWP-IY-F1
DC DC CONVERTER 13.8V 50W
D38999/26WJ20AC
D38999/26WJ20AC
CONN PLUG HSNG MALE 30POS INLINE