
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SiT1602B |
| Package: | Strip |
| Part Status: | Active |
| Base Resonator: | MEMS |
| Type: | XO (Standard) |
| Frequency: | 40 MHz |
| Function: | Standby (Power Down) |
| Output: | HCMOS, LVCMOS |
| Voltage - Supply: | 2.25V ~ 3.63V |
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Absolute Pull Range (APR): | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Spread Spectrum Bandwidth: | - |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Ratings: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.031" (0.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of SIT1602BC-23-XXS-40.000000E is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
MEMS OSC XO 37.5000MHZ H/LV-CMOS
XTAL OSC VCXO 222.7500MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ LVPECL
FIXED IND 1.2UH 4.8A 30MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 163.8400MHZ LVDS
MEMS OSC XO 60.0000MHZ LVCMOS LV
MEMS OSC XO 40.0000MHZ H/LV-CMOS