SG-8018CG 66.0000M-TJHSA0
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 66.0000MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
SG-8018CG 66.0000M-TJHSA0 PDF
Type Description
Series:SG-8018CG
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:66 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.62V ~ 3.63V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):8.1mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)