DSC1001AE1-064.0000
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 20C-7
Catalog
Oscillators
DataSheet
DSC1001AE1-064.0000 PDF
Type Description
Series:DSC1001
Package:Tube
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:64 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.8 ~ 3.3V
Frequency Stability:-
Absolute Pull Range (APR):±50ppm
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):10.5mA
Ratings:AEC-Q100
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-VDFN Exposed Pad
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)