CPPC1-BR-50.0TS
Manufacturer
Cardinal Components
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS TH
Catalog
Oscillators
DataSheet
CPPC1-BR-50.0TS PDF
Type Description
Series:FIPO™ CPP
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:50 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:5V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):45mA
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:14-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max):0.235" (5.98mm)