
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 48V |
| Current - Output: | 150mA |
| Voltage - Input: | 16V ~ 36V |
| Regulator Topology: | Boost |
| Frequency - Switching: | 240kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LM5001 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of LM5001BSTEVAL/NOPB is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
EVALUATION MODULE LMR14020S
BOARD VREG 3.3V TO 5V CONV 3.3V
EVAL BOARD BUCK REG LT1959
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD
XTAL OSC XO 150MHZ 2.5V HCSL
EVAL BOARD FOR LM5001BST
EVAL PLATFORM 2 ISL5757