
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 3.3V or 5V |
| Current - Output: | 2A |
| Voltage - Input: | 7V ~ 30V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 1.6MHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LMR14020S |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of LMR14020SEVM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
BOARD VREG 3.3V TO 5V CONV 3.3V
EVAL BOARD BUCK REG LT1959
EVAL BOARD FOR EN5322QI
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL
CONN RCPT 56POS 0.1 GOLD SMD
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC
EVALUATION MODULE LMR14020S