
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Up |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 12V |
| Current - Output: | 600mA |
| Voltage - Input: | 2.5V ~ 5V |
| Regulator Topology: | Boost |
| Frequency - Switching: | - |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | TPS61372 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of TPS61372EVM-033 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
EVAL MODULE FOR TPS62590-454
EVAL MODULE FOR RT7298AHGQW
EVAL BOARD NCV887701BSTG
RES 14.7 OHM 0.5% 1/4W 0805
FIXED IND 1.5UH 850MA 287.5 MOHM
FIXED IND 180NH 240MA 1.4 OHM
DEVELOPMENT POWER MANAGEMENT