TS20P07G C2G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 20A TS-6P
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
TS20P07G C2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
Current - Average Rectified (Io):20 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)