GSIB15A40N-M3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 400V 15A GSIB-5S
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GSIB15A40N-M3/45 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):400 V
Current - Average Rectified (Io):15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)