B125S15A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
1PH BRIDGE SO-DIL 250V 1.5A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
B125S15A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):250 V
Current - Average Rectified (Io):1.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 250 V
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)