GBU15A-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A GBU
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GBU15A-BP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)