APT75DL120HJ
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 75A SOT227
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
APT75DL120HJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.1 V @ 75 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)