DBI25-12A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
3PH BRIDGE 35X25X4 1200V 25A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DBI25-12A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)