VS-SA61BA60
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 61A SOT227
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VS-SA61BA60 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):61 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)