CBRLDSH2-60 TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 60V 2A 4LPDIP
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
CBRLDSH2-60 TR13 PBFREE PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:4-LPDIP
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DB15-08
DB15-08
3PH BRIDGE DB 800V 25A