PB5010-E3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1KV 4.5A PB
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
PB5010-E3/45 PDF
Type Description
Series:isoCink+™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
Current - Average Rectified (Io):4.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 22.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)