TS15PL05G D2G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 15A TS-6P
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
TS15PL05G D2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)