CDBHD1100L-G
Description
BRIDGE RECT 1P 100V 1A MINI-DIP
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
CDBHD1100L-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):1 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:750 mV @ 1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)