DD170N16SHPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 165A PB34SB
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DD170N16SHPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):165 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:9 mA @ 1600 V
Operating Temperature:125°C (TJ)