VS-100MT160P-P
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A 12MTP
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VS-100MT160P-P PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):100 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.51 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)