APT30DF100HJ
Description
BRIDGE RECT 1P 1KV 45A SOT227
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
APT30DF100HJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
Current - Average Rectified (Io):45 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)