SBR05M60BLP-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 60V 500MA DFN3030
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
SBR05M60BLP-7 PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Super Barrier
Voltage - Peak Reverse (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io):500 mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:490 mV @ 500 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 60 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)