DBI20-16B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
3PH BRIDGE 35X25X4 1600V 20A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DBI20-16B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):3 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)