FUE30-12N1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 30A I4-PAC
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
FUE30-12N1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):30 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.37 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)