SC50VB160-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 50A SCVB
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
SC50VB160-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)