GHXS030A120S-D1E
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 30A SOT227
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GHXS030A120S-D1E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):30 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)