2KMD150S
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT SKY 150V 2A MD-S
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
2KMD150S PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io):2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:0.85 V @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 150 V
Operating Temperature:150°C (TJ)