MSCDC50X1701AG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
PM-DIODE-SIC-SBD-SP1F
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
MSCDC50X1701AG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):1.7 kV
Current - Average Rectified (Io):-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 1700 V
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)