DDB6U180N16RRPB37BPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 50A ECONO2
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DDB6U180N16RRPB37BPSA1 PDF
Type Description
Series:EconoPACK™2
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.15 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)