TS20P06G D2G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 20A TS-6P
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
TS20P06G D2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):20 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 800 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-SIP, TS-6P
Supplier Device Package:TS-6P
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DB155S
DB155S
BRIDGE RECT 600V 1.5A DB-S