KBPC25005-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A KBPC
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
KBPC25005-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):50 V
Current - Average Rectified (Io):25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 50 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)