MDMA450UB1600PTED
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BIPOLARMODULE-RECTIFIER+BRAKE E2
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
MDMA450UB1600PTED PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase (Braking)
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):450 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.81 V @ 450 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1.6 kV
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)