GBU15KL-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
15A, BRIDGE, GBU
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GBU15KL-BP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):800 V
Current - Average Rectified (Io):15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:930 mV @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 800 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)