APTDF200H120G
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 235A SP6
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
APTDF200H120G PDF
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):235 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3 V @ 200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:150 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)