VBO88-16NO7
Description
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 92A ECOPAC2
DataSheet
VBO88-16NO7 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):92 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.13 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)