VUI72-16NOXT
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 75A V1A-PAK
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUI72-16NOXT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)