VUO98-16NO7
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV ECO-PAC2
DataSheet
VUO98-16NO7 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):100 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.14 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)