VUI30-12N1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 40A MODULE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUI30-12N1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase (PFC Module)
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.4 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:750 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)