VBO20-16NO2
Description
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 31A FO-A
DataSheet
VBO20-16NO2 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):31 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 55 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)