VBE26-12NO7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 32A ECOPAC1
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VBE26-12NO7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):32 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.73 V @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)