VBO30-16NO7
Description
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 35A PWS-A
DataSheet
VBO30-16NO7 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.2 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)