UG3KB100GTB
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 3A D3K
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
UG3KB100GTB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
Current - Average Rectified (Io):3 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 3 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1000 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-ESIP
Supplier Device Package:D3K
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SC3BH1
SC3BH1
BRIDGE RECT 3PHASE 100V 4A
UG2KB05TB
UG2KB05TB
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 2A D3K
DB104G
DB104G
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 1A DB
XZMDKVG78W
XZMDKVG78W
LED GREEN/RED CLEAR CHIP SMD
UG3KB100GTB
UG3KB100GTB
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 3A D3K