VS-70MT140KPBF
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 70A MT-K
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VS-70MT140KPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.4 kV
Current - Average Rectified (Io):70 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)