VS-40MT160KPBF
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 40A MT-K
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VS-40MT160KPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.51 V @ 100 A