VUC36-12GO2
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 34A KAMM
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUC36-12GO2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):34 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.85 V @ 55 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)